NASA güneşte yeni bir patlama olduğunu duyurdu

NASA güneşte gerçekleşen patlamayı resmi Twitter ( X ) hesabı üzerinden, ” Güneş’ten M8.8 sınıfı bir parlama daha patladı! ” paylaşımıyla duyurdu.

NASA’NIN PAYLAŞIMI

İLK PATLAMA

Son 19 yılın en güçlü güneş patlaması yaşandı. ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yapılan açıklamada, güneş yüzeyindeki patlamalardan dolayı 2005’ten bu yana ilk kez bu şiddette jeomanyetik fırtına yaşanabileceği duyuruldu.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekerek, yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği ve yörüngelerdeki uydularda sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının yaşanabileceği konusunda uyardı.

Güneş fırtınasının kaynağı, güneşin yüzeyinde bulunan ve dünyanın çapının 16 katı büyüklüğünde olan güneş lekeleri kümesi olarak belirtildi.

Patlamanın etkisiyle, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın farklı noktalarında kuzey ışıkları gözlemlendi. Normal şartlarda kuzey ışıklarını görmenin çok da mümkün olmadığı Almanya’nın kuzeyinde gökyüzü yeşil, sarı ve mor renkli ışıklarla renklendi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x